Divoké husy
Divoké husy Divoké husy

Kruhové včelí centrum Stoliň - výstava

Datum konání:

29. 09. 2019 od 10 hodin

Místo konání:

Stoliňská ulice 1949, Horní Počernice

Organizace:

Spolek SRDCEVČELE

Spolek SRDCEVČELE pořádá včelařské kroužky pro děti ZŠ, příměstské včelařské tábory, kurzy, konference a přednášky. V Září 2019 chystá otevřít Kruhové včelí centrum Stoliň v Horních Počernicích, kde v nově postavené jurtě budou probíhat programy zaměřené na biodynamické včelaření. Program je určen pro děti, dospívající a širokou veřejnost.
Spolek od svého vzniku převzal záštitu nad včelařskými kroužky působícími kontinuálně od školního roku 2008 při ZŠ Dědina na Praze 6, v roce 2015 inicioval vznik dalšího včelařského kroužku při ZŠ Jinonice na Praze 5. Zájem o tyto včelařské kroužky je každoročně stabilně veliký, v roce 2018/2019 pracovalo ve čtyřech těchto kroužcích již celkem 60 dětí. V roce 2016 organizoval spolek mezinárodní včelařskou konferenci „LÉČIVÝ VZTAH ČLOVĚKA, VČEL A KRAJINY“, v letech 2017 a 2018 potom tři běhy příměstských včelařských vzdělávacích táborů pro mladší žáky. Spolek se podílel jako partner na přípravě dvou projektů staveb výukových včelínů realizovaných ve školním roce 2018/2019 při ZŠ Dědina a při ZŠ Jinonice, přičemž tyto projekty byly mimo další svou funkci zamýšleny právě jako zázemí programu ekologické výchovy se vztahem ke včelám. V červnu 2019 spolek pořádal interaktivní včelařskou výstavu na Vyšehradě u příležitosti 100. výročí založení waldorfských škol.


Program benefice

Výstava je koncipována jako kombinace informačních, uměleckých a především interaktivních prvků pro děti a dospělé. Výstavní prostor je rozdělen dřevěnými paravany na jednotlivé "buňky", ve kterých se odehrává dvanáct zastavení - setkání - s dvanácti aspekty života včelstva. Účastníci akce procházejí jednotlivá zastavení a mají možnost „osahat“ si život včel. Např.: potěžkat včelí hrozen, poznat podle čichu včelí vosk, propolis, med nebo pyl, vyrobit svíčku a mnoho dalších činností.

Účel grantu

Finanční prostředky budou použity na částečné uhrazení sanitárního kontejneru ( wc, sprcha, umyvadlo, kuchyňka) o velikosti 6 x 2,5 metru s bezbariérovým přístupem, který bude navazovat na vchod jurty. Kontejner bude napojen na síť kanalizace, pitné vody a PRE.


Plány do budoucna

Projekt je koncipován s udržitelností na deset let. Předpokládá se, že první rok bude rokem výstavby centra, dva následující roky bude doba pilotních projektů v oblasti ekologických a vzdělávacích aktivit a následujících sedm let již bude plnohodnotně naplněná aktivita centra.
Centrum ve své činnosti počítá se získáváním prostředků z grantů každoročně vypisovaných ministerstvy zemědělství, školství a magistrátem hlavního města Prahy pro rozvoj ekologicko-výchovných programů pro mládež a mimoškolní vzdělávací činnost.