Rozhovor se členem správní rady Pavlem Bratinkou

4.3.2022 na Čro Vltava v pořadu Odpolední mozaika, krátce po 15h zazněl rozhovor se členem správní rady Nadace Divoké husy Pavlem Bratinkou. Mluvilo se o 25 letech práce nadace.

Rozhovor se členem správní rady Pavlem Bratinkou

Český rozhlas Vltava je propojen s nadací Divoké husy skrze pravidelnou nedělní sbírku po odvysílání živého přenosu bohoslužby. Tak každý týden v neděli krátce před 10 h se jeho posluchači setkají s větou: „Na Vltavě právě skončil přímý přenos bohoslužby, a protože každá bohoslužba má svou sbírku, má ji i ta rozhlasová. Tu pravidelně pořádá Nadace Divoké husy, která pomáhá sociálně potřebným, handicapovaným a seniorům. Podporuje odvážné lidi a jejich smělé projekty v sociální a zdravotní oblasti.“ Dnes můžeme dodat, že tak činí už 25 let. Po skončení nedělní bohoslužby se posluchači dozví, jakou částku se podařilo vybrat a kam peníze směřují.

Moderátorku zajímalo, co je pravdy na tom, že Nadace Divoké husy s jistou nadsázkou říká, že za svou existenci vděčí J.A.Komenskému?

Pavel Bratinka vysvětlil, že tato spojitost vznikla v roce 1969. Tehdy skupina protestantských farářů navštívila Naarden, místo, kde je J.A.Komenský pohřben. Právě tam navázali kontakty s kolegy z Holandska a dostali se tak do styku s charitativním sektorem, který je v Holandsku mimořádně rozsáhlý a ukazuje, že Holanďané mají k charitativním projektům srdce, i peněženky, otevřené. Tak se stalo, že po roce 1989, po Sametové revoluci, některé holandské nadace začaly působit i v ČR. Nadace Wilde Ganzen, což znamená Divoké husy, byla mezi nimi a v roce 1997 pomohla založit českou odnož. Název Wilde Ganzen - Divoké husy je v Holandsku užíván od roku 1957 a dobře vyjadřuje poslání nadace. Ukazuje na odlišné chování hus domácích, které pasivně čekají, co dostanou, narozdíl od hus divokých, které jsou iniciativní, starají se o sebe a aktivně spolupracují. Zpočátku holandská nadace Wilde Ganzen podporovala českou odnož radou a penězi. Mimochodem Nadace Divoké husy za 25 let práce věnovala na dobročinnost 315 milionů korun. V roce 2009 se ukázalo, že „česká divoká husa“ už je schopna létat a pečovat o sebe sama. K tomu velmi pomohl akt vlády tehdy ještě Československé republiky z roku 1992. Tehdy se vládě velmi těsnou většinou podařilo prosadit, aby 1% prostředků získávaných z privatizace bylo odděleno a tyto prostředky byly použity na podporu nadačního sektoru u nás. Tak při rozdělování výnosů z privatizace v roce 1999 získala značnou částku i Nadace Divoké husy. Výtěžky z ní jsou jedním ze zdrojů, kterým nadace disponuje, dalším významným zdrojem je pravidelná sbírka, která se koná po každé rozhlasové bohoslužbě v neděli. Nadace je ekumenicky rozkročena, protože rozhlasové bohoslužby zahrnují různé církve u nás zastoupené. Nadace také spolupracuje s Ekumenickou radou církví. Nadace Divoké husy podporuje organizace, které pomáhají potřebným ve všech generacích. Podporuje děti, dospělé či seniory se znevýhodněním či postižením a nadační příspěvek tak nejčastěji putuje do stacionářů, chráněných dílen, hospiců, azylových domů či nízkoprahových klubů. Zdvojuje organizacím výtěžky z dobročinných akcí, a tak působí jako zesilovač lidské štědrosti. Podporuje aktivní lidi, ať už dárce nebo ty, kteří peníze na dobrou věc shánějí.

Mimochodem takové zdvojování darů byl po mnoho let v českém prostředí unikát. V nedávné době se objevily další subjekty, které nás napodobují. Nadaci Divoké husy těší, že může být inspirací pro rozšiřování pomoci.  Každý rok  nadace podpoří 25 až 30 organizací.  Dbáme na to, aby podpora šla rovnoměrně do všech krajů. Problémem někdy je, že z některého kraje nepřicházejí kvalitní projekty a nadace nemůže dát peníze na projekt, který není kvalitně připravený a nenaplňuje stanovené podmínky. Za 25 let práce Nadace Divoké husy už bylo uspořádáno mnoho set akcí a benefic, které podpořily dobrou věc, a kterým byly zdvojnásobeny výtěžky. Při výběru dbáme na to, aby organizace za sebou měla jasnou historii, aby to, na co peníze žádá odpovídalo zadání nadace. Dáváme na různé věci od rekonstrukcí prostor, přes nákup pomůcek, dokonce i auta, na společné akce handicapovaných a zdravých a mnohé další. Mnoho organizací podporujeme opakovaně, a tak máme velkou jistotu, že peníze jdou na správná místa, užití darů samozřejmě pečlivě kontrolujeme. Doufejme, že dobročinnost se bude v Česku nadále rozvíjet a pomáhat potřebným.

PODÁVÁME POMOCNÉ KŘÍDLO TĚM, KTEŘÍ CHTĚJÍ SAMI LÉTAT!

  

Podporují nás

Euroffice Praha - Brusel a.s.
Fórum dárců
Čtení pomáhá
Český rozhlas
Wilde Ganzen
EDITEL CZ
Nadační fond AVAST
Bezporadce.cz
měsíčník Sféra
capexus
Hraj si!
Folid s.r.o.
HAVEL & PARTNERS S.R.O., ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
FairData Professionals a.s.
SmartEmailing